Filmový pátek: Patálie kocourka Ojocha

26.09.2014 22:47

Patálie kocourka Ojocha

Komedie byla nominována mezi třemi nej animovanými filmy z celé ČR Festivalem Černá Věž!

Autor: Jakub Špiřík

Kreslená animovaná studentská komedie Patálie kocourka Ojocha vznikla pod dvousemestrálních peripetiích v předmětech PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně za podpory laboratoře LEMMA.

Psal jsem, kreslil, animoval, napsal a udělal hudbu, zvuky, režíroval a stříhal. Pro krátký filmeček, který má něco přes pět minut se to zdá jako spousta práce a přece je to jen část, protože mi pomáhala ještě má spolužačka Jana Ludvíková, která mi pomohla napsat scénář, nastříhat zvuky, udělala titulky a obstarala další organizační věci. Dabing pak obstaral úžasný Saša Stankov, který působí v brněnském divadelním spolu Služebníci lorda Alfréda nebo v improvizační show Komediomat.

Jak to všechno začalo…

Už odmalička mě bavilo hrát si s obrázky a animovat. Právě jedním z mých snů už od toho raného mládí bylo udělat animovaný film. Jsem však člověkem mnoha zájmů (grafika, fotografie, hudba (brněnské kapely Clawed Forehead a Sensei)) atd. ( viz www.jakubspirik.cz ), a proto jsem se nikdy pořádně nedostal k takovému velkému projektu. Věděl jsem, že na mé fakultě (Fakultě informatiky Masarykovy univerzity) se pořádají studentské filmové festivaly, a že filmy na nich jsou výsledky práce ve dvou předmětech. Až můj časový i školní rozvrh dovolil si přidat první ze dvou předmětů, neváhal jsem a zapsal si ho.

Příběh

Ke studiu předmětu jsem se přihlásil již s vědomím, že chci určitě dělat kreslený animovaný film. Měl jsem i nakreslené tři postavičky, vymyšlená jejich jména, a tak jsem začal psát k nim příběh, který se v podstatě neustále měnil, ale jádro příběhu zůstalo stejné. Kocourek Ojoch chtěl mít klid od Tetinky Mydlinky a Přepepře Smradinoha (libuji si v bizarních jménech) a číst si noviny. A o tom je vlastně i samotný film, který možná aspiruje na to, že by si dal zařadit mezi dětské filmy, ale myslím, že i dospělý jedinci (hlavně ti, co se nebojí animáků) v něm snad našli a najdou zalíbení.

Líbil se vám dnešní filmový večer? O své dojmy se s námi můžete podělit na našem Facebooku!

Foto: Jakubspirik.cz

Video: YouTube.com