Jak to všechno začalo

Hranice reality - jak to všechno začalo

Psaní mě provází celý život. Stejně jako bujná fantazie.

Autor: Lenka Tláskalová

Psaní, literaturu a film miluji odjakživa. Z první brigády jsem si pořídila video, abych si mohla své oblíbené filmy a seriály přehrávat do neomrzení. Z prvního zaměstnání jsem si našetřila na notebook, on-line kurz Tvůrčího psaní Mgr. Markéty Dočekalové, její učebnice a tak to všechno začalo.

Tvůrčí psaní

Všem, kteří se chtějí věnovat tvůrčímu psaní, doporučuji již zmíněné učebnice, zaměřené na tvůrčí psaní a scenáristiku. Díky samostudiu těchto učebnic a účasti v on-line kurzu jsem se naučila mnoho. Po absolvování kurzu jsem zkusila odpovědět na nabídku redaktorské činnosti pro rubriku Vzdělání vysokoškolského portálu Studentpoint.cz, protože autor by měl psát pravidelně a to mi jako přecitlivělému umělci dělá občas problém. Editorka Anička Dudková mi dala příležitost, a i když se to samozřejmě neobešlo bez přepisování, skončilo tak mé psaní do šuplíku.

Vysoká škola

Říká se, že dobrý autor píše o tom, co zná. A proto jsem kvůli vlastnímu dlouholetému přání a psaní pro Studentpoint  začala chodit na přednášky, které byly přístupné i veřejnosti a “předstírala“, že jsem student jako Eddie Dowling v mém kdysi velmi oblíbeném seriálu Dawsonův svět.

Kniha vs. film

Celý život řeším otázku: Je lepší kniha, nebo film? Určitě to znáte. Někdy se vám líbí více filmové zpracování příběhu. Někdy kniha, protože v ní najdete vnitřní myšlenky, které občas ani sebelepší herec nemůže vyjádřit pohledem. A jako spisovatele vás dříve, či později napadne: Jak by vypadal můj příběh na plátně?

Všechno je součástí cesty k cíli

FAMU v Praze pro mě byla vždycky nereálným snem. Díky času trávenému ve vysokoškolském prostředí jsem se dozvěděla o Filmovém festivalu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, který je přehlídkou krátkometrážních snímků, vznikajících v rámci studia předmětu Základy filmové řeči a Produkce audiovizuálního díla. Poprvé jsem se tedy festivalu zúčastnila v květnu roku 2013.

XIII. Filmový festival Fakulty informatiky

A na podzim jsem se stala doopravdy studentkou vysoké školy (alespoň v rámci celoživotního vzdělání) a dostala jsem díky studiu těchto dvou předmětů příležitost uskutečnit si svůj dlouholetý sen – natočit film podle vlastního scénáře.

 

Foto: Jan Stárek, Martin Kacvinký.

Související články