Make-up a kostýmy

Maskérna produkce Hranice reality

Make-up a kostýmy hrají u fantasy filmu důležitou roli.

Autor: Lenka Tláskalová

Mým původním záměrem bylo natočit horor s prvky fantasy. Nicméně dnes je jako horor nesprávně označován i fantasy film jen proto, že se v něm objeví upír. Po změně žánru na romantickou fantasy jsem před sebou měla stále stejný úkol. Ztvárnit moderního upíra tak, aby budil aspoň trochu strach.

Moderní a hrůzu nahánějící upír

Mnohokrát mě napadlo: Proč se v době oblíbenosti upířích filmů a seriálů netočí něco takového i u nás? Ale nyní už chápu proč. Takový film, nebo seriál by totiž kladl vysoké nároky na venkovní a noční scény, které jsou ve srovnání s ateliéry drahé. A to nemluvě o kostýmech a make-upu. V praxi se používají upíří zuby zhotovené přímo pro herce. Pro svůj film jsem musela najít ty nejlepší upíří zuby za rozumnou cenu v obchodu, nebo na internetu. Což se mi nakonec povedlo, ale pár upířích zubů z obchodů, určených spíše na maškarní halloweenskou párty, letělo do koše, než jsem si raději vygooglovala reference na zboží a našla na internetu lepší. Do scény s upírem musí patřit samozřejmě také krev. Tu jsem vyráběla sama dle své fantazie a podle toho, co jsem v obchodu a doma našla. Podrobný návod naleznete v tomto článku.

Kostýmy

Pokud se domníváte, že jediným kostýmem byla bunda pro Aileen, kožená bunda pro upíra Nicholase a kostým pro Michala, mýlíte se. Díky spolupráci s kameramanem Romanem, který se zabýval technickými záležitostmi, jsem měla čas na přemýšlení o kostýmech. Herce jsem seznámila se svou představou, jaké oblečení by měli mít na sobě pro danou scénu. Domnívám se, že i toto tvoří celkovou atmosféru scény filmu a každá filmová, či seriálová postava má svůj vlastní šatník, korespondující s tím, kým je. Kostým pro Michala nám zapůjčil pan Robert Waschka, provozující Dům rytířských ctností v Brně (za což ještě jednou mnohokrát děkuji). Součástí tohoto Michalova kostýmu, co by zachránce v lese, byla bílá košile. V kině má Michal také košili (i když moderní).

Kostýmy Michala

Tohoto si možná běžný divák ani nevšimne, nicméně to dokazuje, že jsem opravdu kostýmy neponechala náhodě.

 

Foto: Jan Stárek.

Související články