Námět

Námět Hranice reality

Námět je vyprávění o příběhu.

Autor: Lenka Tláskalová

Rozdíl mezi příběhem v knize a příběhem ve filmu je ten, že u filmu jste jako autor omezeni tím, co je reálné natočit. Musíte vědět, co ve vlastní, nebo studentské produkci zvládnete zajistit a financovat.

Co musí námět obsahovat

Důležitou součástí námětu je kromě vlastního vyprávění filmového příběhu, také žánrové vymezení. Rozhodující je i délka filmu, náročnost na různá období a různé lokality.

Příběh a postavy

Díky své fantazii vidím milióny příběhů ve svém okolí, nebo jen při čekání ve frekventovaném centru města. Ale při psaní námětu jsem se rozhodla tak trochu si vytáhnout z příběhu Aileen, který jsem napsala před rokem v on-line kurzu Tvůrčího psaní, hlavní postavu napůl upírky Aileen a upíra Nicholase s tím rozdílem, že v mém filmu je Aileen v realitě autorka. Každý příběh musí mít kromě antagonisty (záporného hrdiny), také kladného hrdinu. A tak jsem si vymyslela postavu Michala.

Mnoho diváků určitě zhlédne podobnost hlavní postavy s postavou Eleny z Upířích deníků. Pravdou je, že s postavami Upířích deníků doslova žiji a v hlavní postavě Eleny se často vidím. Hranice, kdy autor (vědomě, či nevědomě) kopíruje již existující svět filmu/seriálu, nebo se pouze nechává inspirovat, je velmi tenká. A jelikož jsem spisovatel, hlavní postava vypráví můj příběh, i když je hranice reality vyjádřena skrz realitu a dnes tak oblíbený fantasy svět upírů a vlkodlaků. Ale taky jsem chtěla natočit první českou moderní upíří hororovou romanci.

Vlastní námět

Na začátku mého příběhu byl upír. Někdo, nebo něco, co vás pronásleduje. Noční můra, které se nemůžete zbavit. Stále stejný špatný pocit, před kterým utíkáte. A nikdo vašemu světu nerozumí. A tak žijete ve dvou světech. V realitě, obklopeni řadou přátel, kteří vás ani neznají a ve světě příběhů, snů, psaní a filmu, ve kterém jste sice sami, ale jste šťastní.

Psaní námětu Hranice reality

Přesto byste chtěli, aby vás lidi měli možnost pochopit. Aby vás přátelé měli možnost poznat. Aby se alespoň na chvíli dívali na svět vašima očima. Očima autora. A tak se rozhodnete o tom napsat námět k vašemu filmu.

Nutno dodat, že cesta od první verze námětu až po konečnou verzi je dlouhá. Pro představu si můžete přečíst první verzi námětu k našemu filmu: Hranice reality - Námět.docx (12,3 kB)

 

Foto: Jan Stárek.

Související články