Technické zázemí a podpora

LEMMA
Technické zázemí poskytla z velké části Laboratoř LEMMA.

Autor: Lenka Tláskalová

Technické zázemí filmu bylo zajištěno v rámci studia Laboratoří Elektronických MultiMediálních Aplikací Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Nicméně profesionální kameraman Roman Kadlčik použil část vlastní natáčecí a zvukové techniky.

Programové vybavení

Programové vybavení bylo stejně tak zajištěno díky studiu předmětů Základy filmové řeči a Produkce audiovizuálního díla. V počítačových učebnách jsem strávila na podzim, kdy jsem se seznamovala se střihovým programem Premiere Pro, nejednu páteční noc. A v červnu jsem trávila večery a dokonce i celou noc v LEMMĚ z důvodu procházení natočeného materiálu a sestřihu “nepovedených“ scén a také proto, že na Fakultě informatiky trávím ráda svůj volný čas.

Odborné vedení

Celá cesta tvorby námětu, literárního a technického scénáře byla pod odborným a hlavně inspirativním vedením vyučujícího předmětu Základy filmové řeči, kterým je Mgr. BcA. Robert Král, Ph.D. Námět byl hodnocen i mentory předmětu. Ti nás během studia jako zkušenější filmaři měli za úkol vést, ale také zkoušet, zda si za svým námětem stojíme. Člověk ale časem pozná, kdy nemá ustoupit od svého záměru a kdy se má nechat radami vést, nebo nad nimi alespoň přemýšlet.

Podpora a motivace

V navazujícím předmětu Produkce audiovizuálního díla vytváříte tým a realizujete scénář také pod odborným vedením vyučujícího Mgr. BcA. Roberta Krále, Ph.D., jehož přednášky jsou vždy uměleckým zážitkem. Během studia prezentujete natočený materiál, obhajujete jej, ale hlavně konzultujete své dílo, abyste jej dotáhli úspěšně do konce. Velkou motivací je skutečnost, že závěrečnou obhajobou je promítání filmu na Filmovém festivalu Fakulty informatiky, který je výsledkem každoroční usilovné práce studentů pod odborným vedením doc. RNDr. Petra Sojky, Ph.D. Tento rok jsme se jako studenti rozhodli předat vlastní cenu a titulem Filmového Boha jsme ocenili našeho vyučujícího, divadelního a filmového režiséra, Roberta Krále, neboť jím skutečně je.

Robert Král

Film Hranice reality vznikl tedy za podpory Laboratoře LEMMA, vyučujících předmětů Základy filmové  řeči a Produkce audiovizuálního dí la, jakož i za podpory kina Scala, Roberta Waschky, všech skvělých herců, profesionálního talentovaného kameramana Romana a také za podpory opravdového přítele, který mi byl největší inspirací.

 

Foto: fi.muni.cz/lemma/old_blue/, Martin Kacvinský.

Video: YouTube.com.

Související články