Jožo Nižnánsky: Čachtická paní

29.09.2015 23:54

Jožo Nižnánsky: Čachtická paní

Historický román o Alžbětě Báthoryové má s upíry mnoho společného!

Autor: Lenka Tláskalová

Tento historický román, vyprávějící osud hraběnky, může být upírům velmi blízký a v mnohém také inspirací, jak se naučit žít s lidmi a jaký vliv má boj o moc na osud upíra, nebo člověka.

Jožo Nižnánsky

Autorem tohoto díla je slovenský básník, publicista, překladatel a autor populárních historických románů a pověstí.

Narodil se 30. srpna 1903 v Brestovanech na Slovensku a zemřel 7. března 1976 v Bratislavě.

Po maturitě se zapsal na práva, která však nedokončil, neboť dal z finančních důvodů přednost novinářské praxi. Jeho dílo Čachtická paní bylo vydáno v roce 1932. Do češtiny bylo přeloženo v roce 1970.

Čachtická paní

Děj příběhu se odehrává na počátku 17. století v Uhrách na území dnešního Slovenska, nejčastěji v okolí Čachtic. Některé situace se odehrávají i v Prešpurku (Bratislavě).

Dílo vypráví příběh hraběnky Alžběty Báthoryové, která se podle vyprávění koupala pro zachování své krásy v krvi mladých dívek (říká se, že jí dokonce pila, a proto bývá někdy spojována také s upíry). Nejenom kvůli těmto praktikám, ale také kvůli své moci, měla řadu nepřátel. Ti se proti ní spojili s pomoci palatina Juraje Thurzy, který jí a její pomocníky dostal před soud. Pomocnice Helena Jó byla zaživa upálena, Ján Ujvári byl údajně pro mladý věk sťat a jeho tělo bylo spáleno. Léčitelka Majorová z Myjavy, byla obviněna z čarodějnictví a také byla zaživa upálena. Alžběta Báthoryová byla doživotně uvězněna v podzemí svého hradu. Umřela zde ve svých 54 letech. Mnoho historiků považuje soud za vykonstruovaný a s politickým pozadím. Po smrti jejího manžela, kdy se ujala moci, se chtělo mnoho šlechticů zmocnit pozemků Alžběty Báthoryové a tak byla obviněná i z činů, které nespáchala. Hold žena u moci to ve středověku nemohla mít lehké.

Filmové zpracování příběhu

Dnes dává mnoho lidí přednost filmu, před knihou. Osud Alžběty Báthoryové zfilmovala řada zahraničních producentů. K nejlepšímu filmovému zpracování však patří film Bathory, jehož režisérem a scénáristou je Juraj Jakubisko. Jedná se o koprodukční film Slovenska, České republiky, Spojeného království a Maďarska. Juraj Jakubisko ji totiž jako jediný dokázal veřejnosti odhalit její skutečnou tvář. Tvář inteligentní a vzdělané ženy, která se stala obětí těch, kteří prahli po jejím majetku. Příběh vypráví také o její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi.

Čachtice

Ve filmu se nejvíce objevila tato místa: Čachtický hrad (Slovensko), hrad Točník (Česká republika), zámecká zahrada a zámecký park Telč (Česká republika), hrad a zámek Jindřichův Hradec (Česká republika), hrad Pernštejn (Česká republika), skanzen Přibylina (Slovensko), Liptovský Trnovec (Slovensko), Hrad Buchlov (Česká republika), nebo chrám sv. Štěpána ve Vídni (Rakousko).

V hlavní roli hraběnky se představila Anna Friel. Dále hrají: Karel Roden, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Hans Matheson, Franco Nero, Vincent Regan, Lucie Vondráčková a další.

Četli jste tuto knihu, nebo viděli film Báthory? O své dojmy se s námi můžete podělit na našem Facebooku!

 

Foto: Wikipedia.org