Léto a četba

07.06.2015 17:17

Léto a četba

Využij volného času ke čtení!

Autor: Lenka Tláskalová

Během semestru jste si naplánovali přečíst tolik vašich oblíbených knih, ale nakonec jste nečetli žádnou? Nestíháte během semestru nastudovat odbornou literaturu? Právě teď je ten správný čas to napravit.

Četba jako záchrana na dovolené s rodiči

Čeká vás super dovolená u moře, při které byste neměli čas na nic, nebýt malého detailu, že na tuhle skvělou dovolenou musíte jet s rodiči. Nakonec ji platili oni, tak tam prostě budou muset být taky. S tím už nic nenaděláte. Můžete si zkusit vzít notebook, možná si ho ale moc neužijete, protože “Přece nebudete zavření v hotelovém pokoji, když je venku (s vašimi rodiči samozřejmě) tak krásně!“ V takovém případě vám dobrá knížka s vašimi oblíbenými hrdiny přijde vhod (stejně jako sluchátka do uší s vaší oblíbenou muzikou).

Četba jako únik od reality

Možná budete mít to štěstí, že letos opět pojedete na rodinnou chatu za humna, kde strávíte v lepším případě s teplou vodou, bez elektriky nějakých pár dnů. Nemusíte tam být! Můžete se vydat s Jackem Kerouacem Na cestu, navštívit Chrám matky boží v Paříži díky Victorovi Hugovi, vrátit se do Londýna 19. století s Oliverem Twistem… protože když čtete, můžete přeci cestovat časem i prostorem!

Četba jako odreagování se

Pokud neradi cestujete letadlem, nebo vám vadí spolucestující ve vlaku, kteří si rádi povídají, doporučuji lehkou četbu v podobě jakéhokoliv časopisu, či novin. Jednak by vás spolucestující měli rušit méně, když přeci čtete! A jednak trpíte-li hrůzou z pádu letadla, klasická literatura vám moc nepomůže a stejně budete při čtení nesoustředění. Pokud odlétáte z Brna, doporučuji vzít si na letišti skvělý magazín Flying Mag, se kterým si let užijete!

Četba pro více času v dalším semestru

Samozřejmě, že si zasloužíte po tak náročném semestru dvouměsíční nicnedělání! Můžete ale také volný čas využít ke studiu odborné literatury, zkrácení seznamu doporučené četby a studenti oborů Český jazyk nebo Anglický jazyk mohou mít načteno dopředu, aby pak měli volnější začátek semestru. Pokud tomu věnujete několik letních bouřkových večerů, budete si pak moct užít babí léto v září, kdy už budou ostatní jen číst a číst.

Léto a četba

Budou letos studenti vůbec v létě číst?

Z průzkumu vyplynulo, že většina dotazovaných studentů plánuje v létě číst. Přibližně 60% dotazovaných studentů ale ještě nemá konkrétní představu, 29% dotazovaných bude číst své oblíbené autory a 11% se bude věnovat povinné četbě, nebo studiu odborné četby. „Ano, plánuji v létě číst. Ale ne v angličtině. Neodhadla bych totiž stupeň pokročilosti. Ale na filmy v angličtině se dívám“ odpovídá studentka jazykové školy.

A s jakou knihou strávíte léto vy? Budete číst v češtině, nebo plánujete číst i v jiných jazycích? O své tipy se s námi můžete podělit na Facebooku!

 

 

Foto: Freeimages.com, Wikipedia.org.