Řecko: První domov upírů

14.09.2015 18:34

Řecko: První domov upírů

Historie prvních upírů se datuje od dob Antiky!

Autor: Lenka Tláskalová

Na začátku je potřeba uvést jednu zásadní věc. Tak jako se lidé hádají, zda byl první stvořen Adam, nebo Eva, tak budou upíři vždy tvrdit, že první byli stvořeni oni. A vlkodlaci budou nesouhlasit. Vždyť vlk je součástí přírody déle, než nějaký upír. Kde je pravda?

Upír a vlkodlak jsou nedílnou součástí jednoho světa

Odpověď je jednoduchá. Upír i vlkodlak jsou ve spojení s vesmírem (někdo to nazývá magií). Avšak vesmír je synonymem věčnosti duše a spojením mezi nebem a zemí. V upírovi je skryta věčnost a vlkodlak je spojen s lidmi a se zemí. Upíra ovlivňuje slunce, vlkodlaka měsíc. Tak jako v přírodě musí být rovnováha, tak musí být v rovnováze i vesmír. A stejně jako každé zvíře má svého přirozeného nepřítele, aby se tato rovnováha udržela, tak musel i vesmír stvořit dva druhy, navzájem si tak odlišné. A proto jsou již od pradávna upír a vlkodlak součástí jednoho světa stejně dlouhou dobu.

Domov upírů

Z dochovaných spisů je známo, že se upíři poprvé objevili v Řecku a to již v období Antiky. S vývojem civilizace si lidé přítomnost upírů neuměli a také nechtěli umět vysvětlit. Věřili v bohy a měli vlastní kulturu. Upíři tak mohli během válek zabíjet, aniž by byli někým odhaleni. I přesto, že je upír spíše osamělý tvor, začaly se postupem času tvořit sídla, podobná sídlům bohatých Řeků, za účelem lepšího života. Z části již nechtěli žít v ústraní, ale také nechtěli být prozrazeni. Pouze začali toužit po lepším životě ve věčnosti.

Moc upírů v Řecku

Jak už to tak bývá, vždy se najde panovník, který kvůli touze po moci uzavře smlouvu i s ďáblem. A tak se upíři výměnou za větší přepych a větší pravomoce k zabíjení lidí, zapojili do válek. Tato doba se označuje jako Doba temna a trvala až do roku 800 př. n. l. V roce 753 př. n. l. byl totiž založen Řím Romulem a Remem, které podle pověsti odchovala vlčice.

První střet upírů a vlkodlaků

Upíři brzy zjistili, že tito zakladatelé nebyli odchováni vlčicí. Narodili se jako vlkodlaci. Řada upírů přišla o život, než tento druh pochopil zákony vlkodlaků, které musí ctít. Jedním z nich je pravidlo, že upír nesmí lovit na území vlkodlaka.

Byla ale stále velká komunita upírů, která toto ignorovala a upíři tak na to dopláceli životy. Upíří komunita se velice rychle rozšířila. Naučili se zcela nevysát lidskou oběť a učinit z ní tak dalšího upíra. A tak se tento druh v malých skupinách usadil na různých místech světa.

Evropa jako nový domov upírů

Každý upír ví, že nemůže přejít přes tekoucí potok a přes moře musí být přepraven v rakvi. Toho řada vlivných upírů využívala pro usazení se v cizích zemích. A tak lidé začali s upíry uzavírat další dohody. Stačilo dostat rakev na palubu nepřítele a po připlutí ke břehu a vylodění, byla posádka zneškodněna dříve, než mohla zaútočit. Pro upíra, spícího a žíznícího v rakvi na moři, byla posádka spíše menší večeří. Často se stávalo, že rakev byla otevřená a námořníci postupně z paluby mizeli, až byla loď nakonec navedena na mělčinu, což se často objevuje v bájích a ztroskotání těchto lodí je opředeno různými historkami a záhadami.

Řecko: Vrak lodi

Upírům však tato výhodná spojení s panovníky nestačila. Toužili po vlastní moci a určité svobodě a tak část z nich opustila Řecko a usadili se především v Rumunsku, Rusku, Polsku a na území dnešního Slovenska a České republiky.

Doporučená literatura: Bram Stoker – Dracula (V tomto díle, které je pro upíry základem, je popsáno cestování upírů v rakvi na lodi. Dracula se nechal přepravovat také tímto způsobem.)

 

Foto: Freeimages.com